Event Schedule

This years Merthyr Rising Festival has five brilliant venues where you can listen to live music, speakers and everything else the festival has to offer. From live music on Stage 1 (Penderyn Square), Unite Sima Tent and Dance Tent. Speakers and Waun Common debates at Acoustic Stage Redhouse and more events at Theatre venues.

Stage 1 (Penderyn Square) Unite Sima Tent Dance Tent Acoustic Stage Redhouse Theatre
From
10:00
From
11:00
From
12:00
From
13:00
From
14:00
Theatre
14:00

Dirty Vegan

Matt Prichard Q&A

14:00

Dirty Vegan

Matt Prichard Q&A

From
15:00
Stage 1 (Penderyn Square)
15:00 - 15:30

The Witching Hour

15:00 - 15:30

The Witching Hour

Theatre
15:00

Kindness Matters Panel

Laura Tranter etc

15:00

Kindness Matters Panel

Laura Tranter etc

From
16:00
Stage 1 (Penderyn Square)
15:40 - 16:20

Young Garbo

15:40 - 16:20

Young Garbo

Acoustic Stage Redhouse
16:00

Rising Togheter

Reception for BAME people, immigrant communities to Merthyr and Wales etc

16:00

Rising Togheter

Reception for BAME people, immigrant communities to Merthyr and Wales etc

Redhouse
16:00

Rising Togheter

16:00

Rising Togheter

From
17:00
Stage 1 (Penderyn Square)
16:40 - 17:20

Hang 11

16:40 - 17:20

Hang 11

Unite Sima Tent
17:00 - 17:40

The Mondaines

17:00 - 17:40

The Mondaines

Dance Tent
17:45 - 18:45

Little Erid

(Live electronic dance, £50, 2 passes, drink

17:45 - 18:45

Little Erid

(Live electronic dance, £50, 2 passes, drink

From
18:00
Stage 1 (Penderyn Square)
17:40 - 18:20

Choir & Speeches

17:40 - 18:20

Choir & Speeches

Unite Sima Tent
18:00 18:40

The Rotanas

18:00 18:40

The Rotanas

From
19:00
Stage 1 (Penderyn Square)
18:40 - 19:20

Sandanistas

18:40 - 19:20

Sandanistas

Dance Tent
19:00 - 19:40

Pagans S.O.H

19:00 - 19:40

Pagans S.O.H

Dance Tent
19:00 - 20:00

DJ Sophie Redmond

19:00 - 20:00

DJ Sophie Redmond

From
20:00
Stage 1 (Penderyn Square)
19:40 - 20:30

Contest Winners

19:40 - 20:30

Contest Winners

Unite Sima Tent
20:00 - 20:45

Adrenaline Animals

20:00 - 20:45

Adrenaline Animals

Unite Sima Tent
20:15 - 21:15

Katie Owens DJ set to close Friday

(£100, drink, weekend pass)(dance or indie)

20:15 - 21:15

Katie Owens DJ set to close Friday

(£100, drink, weekend pass)(dance or indie)

From
21:00
Stage 1 (Penderyn Square)
21:15 - 22:15

Black Grape

21:15 - 22:15

Black Grape

From
22:00

Festival Day 1 Complete

From
23:00
From
00:00
Stage 1 (Penderyn Square) Unite Sima Tent Dance Tent Acoustic Stage Redhouse Theatre Family Tent
From
10:00
From
11:00
Unite Sima Tent
11:30

DJ Craig Thomas

11:30

DJ Craig Thomas

Theatre
11:00 - 12:00

Paul Mason with Steve Howell

11:00 - 12:00

Paul Mason with Steve Howell

From
12:00
Stage 1 (Penderyn Square)
12:00 - 12:30

Al Moses

12:00 - 12:30

Al Moses

Unite Sima Tent
12:00 - 12:30

Killjoys

12:00 - 12:30

Killjoys

Acoustic Stage Redhouse
12:00 - 13:00

The Working Class Game

12:00 - 13:00

The Working Class Game

Theatre
12:15 - 13:00

12:15 - 13:00

Family Tent
12:00 - 16:00

Mascots of the Valleys

Bouncy Castle x2, DIDI car track, Sofy Play, Disco, Face painting, Glitter Tattos

12:00 - 16:00

Mascots of the Valleys

Bouncy Castle x2, DIDI car track, Sofy Play, Disco, Face painting, Glitter Tattos

From
13:00
Stage 1 (Penderyn Square)
12:50 - 13:20

Year of the Dog

12:50 - 13:20

Year of the Dog

Unite Sima Tent
12:45 - 14:00

Bedface

12:45 - 14:00

Bedface

Dance Tent
13:00 - 14:00

DJ Celyn Thomas / Quality Sound

13:00 - 14:00

DJ Celyn Thomas / Quality Sound

Acoustic Stage Redhouse
13:15 - 14:00

13:15 - 14:00

Theatre
13:15 - 14:15

Media bias and the future of journalism

(The State Of The Fourth Estate) Paul Mason, Kerry-Anne Mendoza, Martin Shipton, Dr Mike Berry. Chair: Meir Birtwistle.

13:15 - 14:15

Media bias and the future of journalism

(The State Of The Fourth Estate) Paul Mason, Kerry-Anne Mendoza, Martin Shipton, Dr Mike Berry. Chair: Meir Birtwistle.

Family Tent
13:00 - 13:30

Ryan Woodhouse Magician

13:00 - 13:30

Ryan Woodhouse Magician

Family Tent
13:30 - 14:00

Mascot Appearance

13:30 - 14:00

Mascot Appearance

From
14:00
Stage 1 (Penderyn Square)
13:40 - 14:20

Newton Neurotics

13:40 - 14:20

Newton Neurotics

Dance Tent
14:00 - 15:00

DJ Neilly B

14:00 - 15:00

DJ Neilly B

Theatre
14:30 - 15:30

Why the working class vote Tory?

Michelle Dorell, Shazia Awan-Scully, Lisa McKenzie and Edward Dawson

14:30 - 15:30

Why the working class vote Tory?

Michelle Dorell, Shazia Awan-Scully, Lisa McKenzie and Edward Dawson

From
15:00
Stage 1 (Penderyn Square)
14:40 - 15:30

The Moonbirds

14:40 - 15:30

The Moonbirds

Unite Sima Tent
15:00 - 15:40

Jack Mason and The Martyrs Boys

15:00 - 15:40

Jack Mason and The Martyrs Boys

Dance Tent
15:00 - 16:00

DJ Sean Magee

15:00 - 16:00

DJ Sean Magee

Acoustic Stage Redhouse
15:30 - 16:00

Erin

15:30 - 16:00

Erin

Theatre
15:45 - 17:00

Stand Against The Rise Of The Right

GMD

15:45 - 17:00

Stand Against The Rise Of The Right

GMD

Family Tent
15:00 - 15:30

Louby Lou's Story Telling

Pirates and Fairies / Magic and Potions

15:00 - 15:30

Louby Lou's Story Telling

Pirates and Fairies / Magic and Potions

Family Tent
15:30

Mascot Appearance

15:30

Mascot Appearance

Family Tent
15:30 - 16:00

Closing Disco

15:30 - 16:00

Closing Disco

From
16:00
Stage 1 (Penderyn Square)
15:40 - 16:20

Thee Deadtime Philharmonic

15:40 - 16:20

Thee Deadtime Philharmonic

Unite Sima Tent
16:00 - 16:40

Attila / Barnstormer

16:00 - 16:40

Attila / Barnstormer

Dance Tent
16:00 - 17:00

Malik Fureed

16:00 - 17:00

Malik Fureed

Acoustic Stage Redhouse
16:00 - 16:45

Bryony Sier

16:00 - 16:45

Bryony Sier

From
17:00
Stage 1 (Penderyn Square)
16:40 - 17:20

Son Of Man

16:40 - 17:20

Son Of Man

Stage 1 (Penderyn Square)
17:10 - 18:10

17:10 - 18:10

Unite Sima Tent
17:00 - 17:40

Stephanie Clift

17:00 - 17:40

Stephanie Clift

Dance Tent
17:00 - 17:30

Toby Lagos

17:00 - 17:30

Toby Lagos

Acoustic Stage Redhouse
17:00 - 17:30

Barnstormer

17:00 - 17:30

Barnstormer

Theatre
17:15

Walter Waygood with Huw Williams

17:15

Walter Waygood with Huw Williams

From
18:00
Stage 1 (Penderyn Square)
18:30 - 19:30

18:30 - 19:30

Unite Sima Tent
18:00 - 18:40

Rats

18:00 - 18:40

Rats

Dance Tent
17:30 - 19:00

Acid House Therapy

17:30 - 19:00

Acid House Therapy

Acoustic Stage Redhouse
18:00 - 19:00

Atilla the stockbroker

18:00 - 19:00

Atilla the stockbroker

From
19:00
Unite Sima Tent
19:00 - 19:40

Adam Hussain

19:00 - 19:40

Adam Hussain

Dance Tent
19:00 - 20:30

Gareth Hopkins

19:00 - 20:30

Gareth Hopkins

From
20:00
Stage 1 (Penderyn Square)
20:00 - 21:00

Lowkey

20:00 - 21:00

Lowkey

Unite Sima Tent
20:00 - 20:45

The biggest thing since powdered milk

20:00 - 20:45

The biggest thing since powdered milk

Dance Tent
20:30 - 21:30

Public Order

20:30 - 21:30

Public Order

From
21:00
Stage 1 (Penderyn Square)
21:30 - 22:45

The Sugar Hill Gang & Furious Five

21:30 - 22:45

The Sugar Hill Gang & Furious Five

From
22:00
From
23:00
From
00:00

Festival Day 2 Complete

Stage 1 (Penderyn Square) Unite Sima Tent Dance Tent Acoustic Stage Redhouse Theatre Family Tent
From
10:00
From
11:00
From
12:00
Stage 1 (Penderyn Square)
12:00

March Speeches

12:00

March Speeches

Unite Sima Tent
12:50 - 13:50

Bute

12:50 - 13:50

Bute

Family Tent
12:00 - 16:00

Mascots of the Valleys

Bouncy Castle x2, DIDI car track, Sofy Play, Disco, Face painting, Glitter Tattos

12:00 - 16:00

Mascots of the Valleys

Bouncy Castle x2, DIDI car track, Sofy Play, Disco, Face painting, Glitter Tattos

From
13:00
Stage 1 (Penderyn Square)
12:40 - 13:20

Stay Voiceless

12:40 - 13:20

Stay Voiceless

Unite Sima Tent
13:20 - 13:50

Rhys Davis Band

13:20 - 13:50

Rhys Davis Band

Dance Tent
13:00 - 14:00

DJ Little Keefy

13:00 - 14:00

DJ Little Keefy

Acoustic Stage Redhouse
13:00 - 15:00

13:00 - 15:00

Theatre
13:00 - 14:00

The Land of Song?

Is music education becoming elitist. (NASUWT & MU)

13:00 - 14:00

The Land of Song?

Is music education becoming elitist. (NASUWT & MU)

Family Tent
13:00 - 13:30

Ryan Woodhouse Magician

13:00 - 13:30

Ryan Woodhouse Magician

Family Tent
13:30 - 14:00

Mascot Appearance

13:30 - 14:00

Mascot Appearance

From
14:00
Stage 1 (Penderyn Square)
13:40 - 14:10

Knitwear Junkees

13:40 - 14:10

Knitwear Junkees

Unite Sima Tent
14:00 - 14:30

HANA2K

14:00 - 14:30

HANA2K

Dance Tent
14:00 - 15:00

DJ Scott Travers

14:00 - 15:00

DJ Scott Travers

Acoustic Stage Redhouse
14:00 - 14:30

14:00 - 14:30

Acoustic Stage Redhouse
14:45 - 15:15

14:45 - 15:15

Family Tent
14:00 - 14:30

Louby Lou's storytelling

Pirates and Fairies / Magic & Potions

14:00 - 14:30

Louby Lou's storytelling

Pirates and Fairies / Magic & Potions

Family Tent
14:30

Mascot Appearance - LOL BOI

14:00

Mascot Appearance - LOL BOI

From
15:00
Stage 1 (Penderyn Square)
14:40 - 15:20

The Exiles

14:40 - 15:20

The Exiles

Unite Sima Tent
14:40 - 13:20

Belle Mellor

14:40 - 13:20

Belle Mellor

Unite Sima Tent
15:30 - 16:20

Diggs

15:30 - 16:20

Diggs

Dance Tent
15:00 - 16:00

DJ Boo (Little Travers)

15:00 - 16:00

DJ Boo (Little Travers)

Acoustic Stage Redhouse
15:30 - 16:00

Yasmin Davies

(£75, no weekend pass)

15:30 - 16:00

Yasmin Davies

(£75, no weekend pass)

Theatre
15:00 - 15:45

The Land of Song?

Is music education becoming elitist. (NASUWT & MU)

15:00 - 15:45

The Land of Song?

Is music education becoming elitist. (NASUWT & MU)

Family Tent
15:00 - 15:30

Louby Lou's Story Telling

Pirates and Fairies / Magic and Potions

15:00 - 15:30

Louby Lou's Story Telling

Pirates and Fairies / Magic and Potions

Family Tent
13:30

Mascot Appearance

13:30

Mascot Appearance

Family Tent
13:30 - 16:00

Closing Disco

13:30 - 16:00

Closing Disco

From
16:00
Stage 1 (Penderyn Square)
15:40 - 16:20

Du Bellows

15:40 - 16:20

Du Bellows

Unite Sima Tent
16:20 - 17:40

Tracy Island

16:20 - 17:40

Tracy Island

Dance Tent
16:00 - 18:00

Sean Jay (Back To The Zone

16:00 - 18:00

Sean Jay (Back To The Zone

Acoustic Stage Redhouse
16:15 - 16:45

16:15 - 16:45

Theatre
16:00

Screening Bonbass Borderland

16:00

Screening Bonbass Borderland

From
17:00
Stage 1 (Penderyn Square)
16:40 - 17:20

The Now

16:40 - 17:20

The Now

Unite Sima Tent
17:40 - 18:20

The HomeGrown

17:40 - 18:20

The HomeGrown

Acoustic Stage Redhouse
17:00 - 17:30

Chris Kind Band

17:00 - 17:30

Chris Kind Band

From
18:00
Stage 1 (Penderyn Square)
17:40 - 18:20

Brushy One String

17:40 - 18:20

Brushy One String

Unite Sima Tent
18:30 - 19:20

Red Rum Club

18:30 - 19:20

Red Rum Club

Dance Tent
18:00 - 20:00

Funky Dorey

18:00 - 20:00

Funky Dorey

Acoustic Stage Redhouse
17:45 - 18:15

Scott Howells Band

17:45 - 18:15

Scott Howells Band

From
19:00
Stage 1 (Penderyn Square)
18:40 - 19:30

The men they couldn't hang

18:40 - 19:30

The men they couldn't hang

Unite Sima Tent
19:30 - 20:20

Pastel

19:30 - 20:20

Pastel

From
20:00
Stage 1 (Penderyn Square)
19:50 - 20:50

Neville Staple

19:50 - 20:50

Neville Staple

Unite Sima Tent
20:30 - 21:10

Henrys Funeral Shoe

20:30 - 21:10

Henrys Funeral Shoe

Dance Tent
20:00 - 22:00

Keefy

20:00 - 22:00

Keefy

From
21:00
Stage 1 (Penderyn Square)
21:20 - 22:40

Cast

21:20 - 22:40

Cast

From
22:00
From
23:00
Unite Sima Tent
23:00 - 01:00

Silent Disco with DJ Max Galactict and

23:00 - 01:00

Silent Disco with DJ Max Galactict and

From
00:00
From
01:00
From
02:00

Festival Day 3 Complete

Subscribe to our mailing list